Mity i legendy Indian Ameryki Północnej, cz. 1

Mity i legendy Indian Ameryki Północnej

Mity Indian Ameryki Północnej to tłumaczenie wyboru jednego z największych i najlepiej opracowanych zbiorów mitów indiańskich dokonanych przez naukowców w XIX i XX wieku. Książka obejmuje mity i opowieści plemion zamieszkujących różne tereny Ameryki Północnej, od Alaski i północnej Kanady, Wielkie Równiny aż po Południowy Wschód i Południowy Zachód.

Dzieło to zostało dokonane przez uznanych badaczy kultur indiańskich, profesora antropologii Uniwersytetu Princeton i Uniwersytetu Nowego Meksyku, Alfonso Ortiza (z pochodzenia Indianin San Juan Pueblo, Nowy Meksyk) oraz Richarda Erdoesa, Europejczyka, jednak przez większość życia mieszkającego w Stanach Zjednoczonych, cenionego artystę i pisarza dokumentującego kultury tubylczych plemion Indian Ameryki Północnej.

Publikacja po raz pierwszy została wydana w 1984 roku w USA i ciągle jest wznawiana stanowiąc klasykę antropologii i mitologii plemion indiańskich Ameryki Północnej. Na język polski została przełożona przez dr Agatę Świerzowską, adiunkta w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, Odpowiedzialnymi za redakcję naukową i wstęp są m.in. pracownicy naukowi Zakładu Archeologii Nowego Świata, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr Radosław Palonka i dr Michał Wasilewski oraz antropolog, dr Bartosz Hlebowicz.

Mity Indian Ameryki Północnej jest niezwykle ważną pozycją dla zainteresowanych tubylczymi kulturami północnoamerykańskimi. Książka będzie dostępna w księgarniach,
a także na stronie krakowskiego wydawnictwa Alter (wydawnictwoalter.pl).

ISBN: 978-83-934455-0-9
Format: 163 x 230 mm