PodrA?A? dookoA�a A�wiata w latach 1803, 1804, 1805 i 1806…

Dziennik kapitana Jurija Lisianskiego, dowA?dcy okrA�tu „Newa” w pierwszej rosyjskiej wyprawie dookoA�a A�wiata na poczA�tku XIX wieku (drugim okrA�tem tej wyprawy byA�a „NadieA?da”, dowodzona przez Iwana Kruzenszterna). Pierwsze polskie wydanie zapisu tej niezwykA�ej podrA?A?y, prowadzA�cej przez sA�abo wA?wczas jeszcze poznane tereny, takie jak Alaska, Hawaje czy Wyspa Wielkanocna. KsiA�A?kA� te wypeA�niajA� opisy odkryA� geograficznych (imiA� Lisianskiego nosi jedna z wysp na Pacyfiku) oraz relacje z A?ycia na A?aglowcu i z dramatycznych zmagaA� z A?ywioA�em – siA�ami oceanu, sztormami i wcale nie mniej groA?nA� w czasach sprzed wynalezienia silnikA?w spalinowych – ciszA� morskA�.

KsiA�A?ka ta jest rA?wnieA? bogatym A?rA?dA�em informacji na temat obyczajA?w ludA?w zamieszkujA�cych AlaskA� i inne egzotyczne obszary. Wiele miejsca Lisianski poA�wiA�ciA� opisom rozpoczynajA�cej siA� wA?wczas kolonizacji Alaski i roli, jakiej odegraA�a w niej sA�ynna Kompania Rosyjsko-AmerykaA�ska, zajmujA�ca siA� w duA?ej mierze handlem futrami A?yjA�cych tu zwierzA�t i wykorzystujA�ca bezlitoA�nie rodzimych mieszkaA�cA?w tych terenA?w. PorywajA�ca lektura nie tylko dla miA�oA�nikA?w morskich opowieA�ci. Barwne historie autora dziennika uzupeA�niajA� przypisy wspA?A�czesnych znawcA?w kartografii, marynistyki, etnografii itp., co pozwala dzisiejszym czytelnikom na ocenA� relacji Lisianskiego w kontekA�cie aktualnej wiedzy na temat opisywanych tu zjawisk i zdarzeA�.

A�TA�umaczem i inicjatorem wydania tych dziennikA?w jest prof. StanisA�aw Rakusa-Suszczewski, wybitny znawca biologii polarnej, wspA?A�zaA�oA?yciel stacji im. H. Arctowskiego, wspA?A�organizator i kierownik naukowy wielu wypraw antarktycznych. Publikacja ukazaA�a siA� dziA�ki pomocy finansowej ZakA�adu Biologii Antarktyki PAN, Stacji Naukowej PAN w Moskwie, firmy Naviga „Krzysztof Makowski” oraz Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

Fragmenty:

1. Spis treA�ci
  2. SA�owo od tA�umacza
  3. Przedmowa
  4. SA�owo od wydawcy
  5. Opis Wyspy Wielkanocnej
  6. Spis oficerA?w i zaA�ogi
  7. Tabela miar i wag

OkrA�t „Newa” na Zatoce Sitka – na obrazie wspA?A�czesnego artysty Marka R. Mayersa – moA?na oglA�daA� pod adresami:

Wszystkie mapy i ryciny zamieszczone w tej ksiA�A?ce pochodzA� z atlasu Jurija Lisianskiego Sobranije kart i risunkow pronadleA?aszczich k putieszestwiju fA�ota Kapitana 1-ogo ranga i Kawalera Jurija Lisiankogo na korable a�zNewaa�?, znajdujA�cego siA� w zbiorach Gabinetu ZbiorA?w Kartograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie pod sygnaturA� M.6784. Za zgodA� na wykorzystanie tych rycin i pomoc przy ich kompletowaniu Wydawnictwa UW skA�adajA� gorA�ce podziA�kowania pracownikom Gabinetu ZbiorA?w Kartograficznych BUW.

PodrA?A? dookoA�a A�wiata w latach 1803, 1804, 1805 i 1806 na okrA�cie „Newa”

Jurij Lisianski. WybA?r, przekA�ad i komentarze StanisA�aw Rakusa-Suszczewski

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego